Aktualności
DZIEŃ MATKI
EGZAMINY
ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA NA NASZĄ SZKOŁĘ!!!
Prezentujemy nasz ekologiczny Lapbook w wersji XXL. W przygotowania zaangażowali się uczniowie klas starszych, którzy wykonali rebusy i krzyżówki. Klasy I-III dołączyły: zagadki, memory, ciekawostki, puzzle oraz etapy recyklingu butelek PET. Praca jest podsumowaniem wiedzy, zdobytej w trakcie realizacji programu. Przedstawia piękny świat, w którym możemy żyć, gdy odpowiednio będziemy gospodarować odpadami. Lapbook przekażemy przedszkolakom, aby rozszerzyli wiedzę na temat recyklingu.
KONKURS LITERACKI
REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO
pt. „Kartka z mojego pamiętnika” organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Krzyworzece
§ 1 Cele Konkursu
- Zachęcenie dzieci i młodzieży do podzielenia się wydarzeniami, swoimi przeżyciami, odczuciami, przemyśleniami związanymi z okresem COVID-19.
- Skierowanie uwagi dzieci i ich rodziców na zmiany, jakie nastąpiły w ich otoczeniu od czasu pojawienia się epidemii.
- Promocja wspólnego spędzania czasu podczas domowego odosobnienia.
- Rozwój umiejętności literackich wśród dzieci i młodzieży.
§ 2 Założenia organizacyjne
- Konkurs zostanie przeprowadzony wśród dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły w Krzyworzece w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy IV i VI
- klasy VII - VIII
- Teksty nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi.
- Każdy powinien mieć formę kartki z pamiętnika
- W grupie klas IV – VI objętość pracy od pół do jednej strony formatu A4
- W grupie klas VII – VIII objętość pracy to jedna strona formatu A4.
- Sformatowanie tekstu: czcionka 12, interlinia 1,5; marginesy 2,5
- Administratorem danych osobowych jest Dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece, zwany dalej Administratorem.
- Zgłoszenie prac jest równoznaczne z nieodpłatnym przeniesieniem na ZSiP w Krzyworzece prawa własności złożonych egzemplarzy.
- Sytuacje nieobjęte niniejszym regulaminem rozstrzyga Organizator Konkursu.
§ 3 Ocena prac konkursowych
- Prace konkursowe należy przesłać drogą elektroniczną w tytule wpisując hasło “Konkurs” do dnia 25 maja 2021r. na adres e-mail: m.kieler166@gmail.com
- Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora rozstrzygnie konkurs do 7 czerwca 2021r. wyłaniając trzech laureatów w każdej kategorii wiekowej. Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 7 czerwca 2021r.
- Prace, które wygrały oraz zostały wyróżnione zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły, a laureaci zostaną nagrodzeni.
- Wszystkie przesłane prace konkursowe zostaną zebrane w 1 wolumin i włączone do zbiorów biblioteki szkolnej.
- Osoby nagrodzone oraz wyróżnione zostaną powiadomione o wynikach Konkursu.
MAJOWE ŚWIĘTA
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Obchodzony od ponad wieku w wielu krajach świata; upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku - protest został brutalnie stłumiony przez policję. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 Maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów.
Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia
Światowy Dzień Ziemi
…”Szanuj Ziemię ponad wszystko, bo to Twoje środowisko!!!
I innego, choćbyś chciał, raczej już nie będziesz miał!!!.....
W związku z tak ważnym świętem uczniowie klas młodszych zrealizowali szereg tematów ekologicznych. Ekoludki przygotowane przez dzieci stoją na straży czystego powietrza i przestrzegają przed nieodpowiednim zagospodarowaniem śmieci
ŚWIĘTA
RAZEM DLA AUTYZMU
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Marzanno, Marzanno!
Ty zimowa Panno!
Zimę dziś żegnamy,
a wiosnę wołamy
Wiosno, wiosno, wiosno
przybywaj!!!
Pierwszy dzień wiosny - tego dnia grupa popołudniowa na pożegnanie Zimy przygotowała Marzannę, tradycyjnie poszła ją spalić. Za pomocą głośnych okrzyków i piosenki prosiliśmy wiosnę, aby już do nas przybyła.
KONKURS
Wielkie gratulacje dla naszych śpiewających dziewczyn!
Nikola Smolnik i Amelia Zwiech po raz kolejny zdobywają laury na Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Optymistycznej i Turystycznej “Piosenka z uśmiechem”. 19 marca 2021r. odbyła się już XVII edycja. W tym roku Amelia wyśpiewała II, a Nikola III miejsce. Od trzech lat zawsze z nagrodami.
Brawo dziewczyny!
21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy
W dniu 11.03 2021r. Nasza Uczennica Seuogee Lee wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z języka angielskiego - etap rejonowy Trzymamy kciuki
WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY
W dniu 9 marca Uczennice Naszej Szkoły wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z matematyki etap rejonowy Trzymamy kciuki
Nikola Smolnik i Seungeon Lee
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
4. marca w Naszej Szkole miał miejsce dzień otwarty zorganizowany dla Sześciolatków oraz ich Rodziców. Spotkanie miało stanowić okazję do zapoznania ze szkołą, przyszłymi nauczycielami oraz ofertą edukacyjną szkoły. Dla przybyłych przygotowano liczne atrakcje. Uczniowie klasy III zaprezentowali młodszym kolegom proekologiczne przedstawienie. Przedszkolaki mogły również wziąć udział w pokazie eksperymentów chemicznych, uczestniczyć w zabawach z balonami, a także w zajęciach ruchowych. Rodziców natomiast zapoznano z propozycjami edukacyjnymi oraz udzielono wszelkich niezbędnych informacji na temat działalności szkoły. Zachęceni przyjazną atmosferą spotkania goście opuszczali szkołę z obietnicą powrotu we wrześniu.
54
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU
8 marca w grupie popołudniowej świętowano Dzień Kobiet. Dzieci pod kierunkiem Pani przygotowały krótki występ artystyczny, składający się z wierszyków, piosenki oraz tańców. Chłopcy złożyli życzenia i wręczyli swoim koleżankom niespodziankę. Na dzieci czekał słodki poczęstunek.
Dzień Kobiet
Piękne kwiaty dla naszych Pań
tych dużych i małych
Kwiaty namalowali uczniowie z kl. VI i VII
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
Szkolny konkurs plastyczny rozstrzygnięty!
12 lutego dyrektor Wojciech Psuja ogłosił wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „ Podziel się uśmiechem”. Wręczył dyplomy i upominki laureatom z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej.
Do konkursu swoje prace złożyli uczniowie z klas 1- 6 biorący udział w programie profilaktycznym pod patronatem PCK „ Dziel się uśmiechem”. Jury stanęło przed trudnym wyborem, bowiem wiele prac wyróżniało się pomysłowością , sposobem wykonania i starannością.
W każdej klasie przyznano pierwsze miejsce i dwa wyróżnienia.
Klasa 1: I miejsce Natalia Nowak, wyróżnienie : Oliwia Zawada, Mateusz Kałuża.
Klasa 2: I miejsce Michał Sokół, wyróżnienie: Antek Grzybowski, Aleksandra Matusiak.
Klasa 3: I miejsce Jagoda Ciupa, wyróżnienie: Kajetan Fojtar, Jarosław Świątek.
Klasa 4: I miejsce Bartosz Niewiadomy, wyróżnienie : Aleksandra Świderska, Zofia Sujka.
Klasa 6: I miejsce Alina Zawada, wyróżnienie : Marianna Majchrowska, Anna Matusiak.
Laureatom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w Konkursie i mamy nadzieję, że ta przygoda pozwoli dalej rozwijać twórcze talenty. W sprawie wręczenia nagród uczniom klasy IV i klasy VI z powodu nauki zdalnej skontaktują się ich wychowawcy.
POMÓŻ ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ!
Trwa szkolna zbiórka karmy dla dzikich zwierząt. W akcję bardzo zaangażowali się uczniowie klas młodszych. Już udało się zebrać kilkanaście kilogramów karmy składającej się z ziaren zbóż, nasion słonecznika i siemienia lnianego. Ale zima nie odpuszcza i aura nie sprzyja zwierzętom. Liczymy na dalsze wsparcie akcji przez uczniów i rodziców.
KOLOROWA KOSZULA
Zapraszamy do wysłuchania piosenki Kolorowa Koszula
Wykonanie: Amelia Zwiech
Tekst: Amelia Zwiech
Wielkie gratulacje dla Amelii za piękne wykonanie tej piosenki.
Brawa także dla Adama Kasterki oraz pozostałych, którzy aktywnie uczestniczyli w tym projekcie. Cieszy fakt, że młodzi ludzie rozwijają swoje zainteresowania.
Czekamy na więcej!
kiedyś bywało nas tu trochę więcej
ten w kolorowej koszuli patrzył na gwiazdek blask
oczy wiele widziały lecz czułam sercem
przy zachodzie gaszę oczy
szukam w głowie spadających gwiazd
słyszę wyraźnie każde twoje słowo
niepewność w głosie przywołuję nawet w dobrych snach
próbuję odkryć te uczucia na nowostary most przy nim wielka tablica
gdzieś w oddali słychać szmery bo ulica
idę sama wzdłuż poukrywanej ścieżki
myślę o tym co by było
gdybym wtedy nie mówiła nicprzecież wiem że to
był dobry wybór bo
czas upływa
życie mija
i zabiera piękno każdych chwil
musimy mówić co czujemy kiedy wiemy
i jesteśmy pewni że tym nie zranimy uczuć ichuwielbiam sny
bo dzieje się w nich wszystko co chcę
a czasem my
i wtedy mocno zastanawiam się
czy to jest znak że powinnam odpocząć
od myślenia gdzie i kiedy
jaki humor założyłeś dziśkiedyś bywało nas tu trochę więcej
ten w kolorowej koszuli patrzył na gwiazdek blask
oczy wiele widziały lecz czułam sercem
przy zachodzie gaszę oczy
szukam w głowie spadających gwiazd
słyszę wyraźnie każde twoje słowo
niepewność w głosie przywołuję nawet w dobrych snach
próbuję odkryć te uczucia na nowo
Title: Kolorowa Koszula
Artist: Amelia Zwiech
Lyrics & Vocal: Amelia Zwiech
Music: BigBadBeats
Mix/mastering: Adam KasterkaVideo/Montaż
Amelia Zwiech, Nikola Dynak, Hubert DudekPomoc przy realizacji
Hubert Dudek, Kacper Kinas, Igor KaczmarekWystąpili
Amelia Zwiech, Natalia Kaczmarek, Agnieszka Falis, Anita Owczarek
Archiwum Aktualności